Zaujímavosti

Vedeli ste, prečo je v júli a v auguste 31 dní? Teraz sa to konečne dozviete

Zadali ste si niekedy otázku, prečo letné mesiace – júl a august – majú rovnaký počet dní: veď pri ostatných sa ich počet strieda, a vo februári je len 28 dní? Kalendár – obvyklé dielo, ale existuje príčina, prečo je tak zostavený? Na to potrebujeme sa vydať na exkurziu do histórie.

My sa riadime podľa gregoriánskeho kalendára, ktorý bol zostavený ešte v starom Ríme. Počas vlády Júlia Caesara párne mesiace získali 30 dní a nepárne 31. keď Július Caesar zomrel, tak občania  Ríma sa rozhodli zvečniť ho v kalendári, a tak mesiac kvintilus zmenili na júl.

Ale prečo má aj august 31 dní, pýtate sa? Všetkou vinou je ľudská márnivosť – druhý cisár, Oktaviánus Augustus, taktiež chcel mať svoje meno v kalendári. Takže po júli sa v kalendári objavil aj august a z politických dôvodov taktiež mal 31 dní.

Ale, keďže kalendár nie je pružný, tak museli niektorému mesiacu nejaký ten deň odobrať. Stal sa ním február, a ten má teraz 28 dní. tu, mimochodom, tiež priložil ruku Caesar, ktorý zaviedol priestupný rok, v ktorom 366 dní, namiesto 365. To bolo vykonané tak,  aby zodpovedali kalendárnemu roku, obdobie rotácie Zeme okolo Slnka, a to je 356 dní a 6 hodín.

Prečo február stratil legitímne dní? faktom je, že podľa rímskeho práva, kalendárny rok nezačínal v januári, ale v marci, takže február bol posledným mesiacom v roku. A keď je raz posledný, tak mu je možné niekoľko dní odobrať. Také sú gregoriánske kalendárne vášne.

Nezabudnite zdieľať tento článok so svojimi priateľmi, nech sa oni dozvedia, prečo je v júli a v auguste rovnaký počet dní.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like