Zaujímavosti, Život

V obchode vzala svojho syna do náručia a mierne sa mu pri tom odhalilo bruško. Keď ostatní uvideli, čo má na tele, ihneď sa veľmi zhrozili!

Ľudstvo je stále vyspelejšie, nanešťastie sa ale ukazuje, že ani dostatok poznatkov a vedomostí nezabráni úplne neprípustným reakciám. Na každom kroku sa stretávame s nedostatkom empatie, citu a kritickými poznámkami. Keď ľudia niečomu nerozumejú, nemajú problém to nekompromisne odsúdiť. Niekedy ako keby vôbec nevedeli, že ich kruté poznámky a komentáre môžu aj ublížiť. Tak to bolo aj v prípade Dallas Lynnovej a jej syna, ktorý trpí na Hirschprungovu chorobu.

James trpí na vrodené ochorenie, pri ktorom sa v tele nevyvinú nervové bunky zodpovedné za vyprázdňovanie čriev. 2-ročný chlapček tak bude musieť do konca života nosiť stomické sáčky. Jedného dňa v obchode jeho mama počula niečo veľmi nepríjemné.

„Dnes sme stáli v rade pri pokladni. Môj 2-ročný syn chcel, aby som ho vzala do náručia. Keď som ho zdvihla, nechtiac sa mu odhalilo bruško s 2 stomickými sáčky.

Za nami stála staršia žena a pri pohľade na jeho bruško zvolala: Čo to preboha je?! Ako môže byť malé dieťa tak odporné?!

Otočila som sa a naštvane sa na ňu pozrela. Žena však pokračovala a spýtala sa, čo je môjmu dieťaťu. Nechcela som s ňou rozoberať detaily, povedala som len, že má nedostatočne vyvinuté črevá. Dodala som, že trpí zriedkavým ochorením.

Na to mi žena odvetila: „Ospravedlňujem sa, ale je to naozaj odporné! Mohla by ste mu zastrčiť košeľu?“

„Chcela som jej vynadať, že to nie je môj, ale jej problém. Namiesto toho som jej ale zapriala pekný večer a bola som si istá, že keď sa vráti domov ona, všetkým povie, na ako škaredé a odporné dieťa sa musela pozerať.

Len pre vašu informáciu – na mojom dieťati nič škaredého nie je! Jeho choroba akoby bola v spoločnosti tabu, vo skutočnosťou jej ale trpí viac ako pol milióna Američanov.

Môj syn sa jej už do konca života nezbaví. Chcem ho naučiť milovať svoje telo také, aké je. Aj keď bude po celý život nosiť stomické sáčky.

Žena z obchodu, podobne ako veľa ďalších ľudí nerozumie, že môj syn je ako každé iné dieťa. Behá, hrá sa s inými deťmi alebo pláva. Pri pohľade na neho nikoho nenapadne, že má za sebou už 20 operácií.

Nechcem, aby v budúcnosti James musel počúvať také poznámky. Stačí, že musí znášať bolestivé operácie.

Je pre mňa všetkým. Je roztomilý, neustále sa usmieva a je vidieť, že má veľmi silnú osobnosť. Jeho choroba neurčuje a neznižuje jeho hodnotu. “

Každý kto má niekoho chuť kritizovať osobne alebo na internete, by si to mal 2-krát rozmyslieť. Skúste si predstaviť, ako by ste sa cítili, keby ste sa terčom kritiky stali práve vy.

You Might Also Like