Zaujímavosti

Tento muž 20 rokov zbieral sklenené fľaše. Susedia potom zalapali po dychu, keď uvideli výsledok

Mnohí veria, že domy z fliaš sa môže objaviť len v sci-fi filme. Realita je však taká, že niektorí nadšenci pre sklenené fľaše, ich vedia využiť ako stavebný materiál. Hlavné postavy tohto článku už niekoľko rokov žijú v dome z fliaš, ktorý si vlastnoručne postavili. O tomto nápade rozmýšľali 20 rokov a ako vidieť, nakoniec si svoj starý sen !

 

Prvý dom zo sklenených fliaš bol postavený v USA na začiatku minulého storočia. Podľa legendy si ho vybudoval William Peck, ktorý bol obrovským milovníkom piva. Preto si ako stavebný materiál zvolil pivové fľaše. Samotný dom stál pomerne dlho a bol zbúraný až v roku 1980. Pred nejakým časom dokonca aj známa pivovarská firma Heineken vyrobila špeciálne fľaše vo forme tehál!

V 80. rokoch sa Rus Vladimír Sysa, dozvedel o existencii týchto neobvyklých domov z nemeckého časopisu. Odvtedy mal v hlave myšlienku, že si niečo podobné vybuduje aj pre seba a svoju rodinu.

Stavba sa začala koncom 80. rokov a už v tom čase bolo v jeho byte uložených 4000 fliaš šampanského!

Svoj stavebný materiál si zbieral niekoľko rokov. Jeho zdrojom sklenených fliaš boli parkoviská a kontajnery určené na sklo. Navyše, slušný počet obdŕžal aj od svojich priateľov. Na každú oslavu mu kupovali fľašu šampanského, pretože vedeli, že tieto fľaše bude potrebovať. Keď sa o jeho pláne dozvedeli aj okolití susedia, začali mu k bráne domu prinášať kontajner so sklenenými nádobami, aby to nemal ďaleko.

Samozrejme, neboli to len fľaše. Vo svojom voľnom čase tvrdo pracoval na svojom projekte, nakreslil stovky skíc a vyvinul stavebné technológie. Neskôr si nakúpil aj ďalšie stavebné materiály.

Jeho hlavným pomocníkom bola manželka Ľudmila, ktorá spolu so svojou vnučkou umývali fľaše a kontrolovali, či nie sú prasknuté. Neskôr sa k nemu pridala aj na konštrukciu domu a vďaka tomu sa stala jeho hlavnou múzou. Keď sa práce skončili, dom bol ich spoločným darčekom na zlatú svadbu.

Vďaka fľašiam už nemusia v zime smrkať nosy, pretože všetky stavebné materiály vytvárajú špeciálny vzduchový vankúš, ktorý zabezpečuje teplú zimu a chladnejšie leto. Okrem toho, Ľudmila si nevie vynachváliť fľašovú vežu, kde si pestuje rastlinky a zeleninu. V budúcnosti si tam plánuje vybudovať kvalitný skleník.

Čo sa týka ich nezvyčajného domu, už neraz sa im naskytla ponuka predať ho za nemalú sumu. Oni však jednohlasne túto možnosť odmietli a nevedia si predstaviť, že by sa ho museli vzdať. Okrem hlavnej budovy je na piatich hektároch vybudovaná aj sauna s bazénom. Muž si tiež vybudoval aleju, ktorá je ako inak, tiež postavená zo sklenených fliaš.

Na splnení svojho sna pracovali približne 20 rokov, počas ktorých spotrebovali tony cementu a asi 8000 sklenených fliaš. Výsledok je obdivuhodný a obaja manželia tvrdia, že všetka ťažká práca za to stála.

Zo začiatku si mužovi kolegovia robili z jeho práce posmešky a mysleli si, že sa zaoberá hlúposťami. Teraz im však vytrel zrak a je známy takmer po celom svete!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like