Život

Samovražda – to nie je sebectvo. Prečítajte si tento článok a možno zachránite niečí život…

Prežil som samovraždu. Dnes už o tom málo rozprávam, pretože už pretieklo mnoho vody od tej doby. Moje liečenie bolo veľmi dlhé a náročné.

Boli chvíle, kedy som sa cítil veľmi osamelý a stratený. Problém samovraždy je v tom, že nikto nevie, čo hovoriť a ako reagovať. Ľudia sa vám smejú, ale nepovedia ani slovo… preživší musia prežívať sami.

Samovražda – rozhodnutie zo zúfalstva, beznádeje, izolácie a osamelosti. Čierna všetko ohlušujúca diera klinickej depresie. Pocit, ktorý sa prejavuje, že ste záťažou pre svojich blízkych, pocit beznádeje a izolácie, známe ľuďom,  ktorí trpia depresiami.

Ľudia, ktorí hovoria, že samovražda je sebectvo, odvolávajú sa na preživších. Hovoria, že je to sebectvo, opustiť svoje deti, manželku, svojich blízkych. Chcú nás zastaviť, aby sme tak rozmýšľali. Ale ľudia, ktorí myslia na samovraždu chcú tento čin oddialiť, už len kvôli svojim blízkym. Ale depresia sa prehlbuje a im sa zdá, že už neexistuje žiadne iné riešenie.

Nerobte takéto závery, pokiaľ nemáte také pocity, ako títo ľudia.

Pred pár rokmi svet prišiel o takého skvelého komika ako bol Robin Williams . Ľudia sa doteraz snažia pochopiť ako muž, ktorý vyzeral tak šťastne, mohol trpieť depresiami. V skutočnosti, mnohí stretávajú takýchto ľudí každý deň. Niektorí sa odhodlajú na samovraždu, druhí na ňu myslia a tretí sa budú snažiť zostať na žive. Mnohí z nich nedokážu požiadať niekoho o pomoc.

Ale vy môžete pomôcť.

Ako zabrániť samovražde

Rozpoznajte príznaky samovraždy. 50 – 75% ľudí povie o svojich zámerov, pozorne počúvajte, keď títo ľudia hovoria. Snažte sa o očný kontakt. Dajte na svoju empatiu. Odložte svoj smartfón a zostaňte človekom.

Navštevujte priateľov, ktorí trpia depresiami. Urobte to aj v prípade, že vám priateľ nedvíha telefón. Byť priateľom, neznamená, že musíte zachraňovať duše. To znamená, že budete s ním a vypočujete si ho.

Zamerajte sa na ľudí, ktorí prežili samovraždu, oni tiež potrebujú ľudskú podporu.

4 milióny ľudí ročne spácha samovraždu. 19 miliónov sa o to pokúsi. Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi a možno sa vám podarí zachrániť niečí život.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

You Might Also Like