Život

Pre svojho muža som napísala list. Drahý manžel: Nie som tá žena, s ktorou si sa oženil…Prepáč

Laura Birks je spisovateľkou na voľnej nohe. Je oddanou matkou, ktorá svoje dni trávi starostlivosťou o 4-ročné dvojičky. Minulý mesiac však supermama uverejnila na internete list, venovaný jej manželovi.

Napísala ho, pretože pociťovala potrebu vysvetliť mu, že ona nie je tou osobou, ktorú si vzal. Dlhé prebdené noci pri deťoch, nekonečné domáce práce a zoznam ďalších materských povinností ju zmenili. A zmena neobišla ani ich spoločný vzťah.

Prečítajte si jej list. Mali by sme sa z neho všetci poučiť.

 

Drahý manžel,

Prepáč.

Prepáč, že si bol posledné štyri roky zanedbávaný. Prepáč, že tvoje potreby sú druhoradé. Uisťujem ťa, že stále patríš medzi moje hlavné priority – len už nie si na ich vrchole.

Viem že máš svoje potreby, sny a túžby. Keď ti hovorím, že chcem byť tým človekom, o ktorého sa môžeš vždy oprieť, skutočne to tak myslím. Viem, že ťa už unavujú moje výhovorky o únave, bolestiach hlavy alebo to, že už chrápem, keď sa ku mne pritúliš. Ver mi, prajem si, aby som mala energiu spred piatich rokov. Do čerta, chcem, aby som mala viac síl, ako pred dvoma týždňami, kedy som vyprala, poskladala a odložila 10 kôp oblečenia. Samozrejme, ty si to nevidel, pretože som ťa nechala spať, lebo si to naozaj potreboval.

Viem, že to niekedy vyzerá, akoby sme spolu mali len obchodný vzťah. A máš pravdu. Niektoré dni, týždne to tak cítim aj ja. Vedz, že chcem pre naše manželstvo to najlepšie, pretože spoločne sme sakramentsky dobrí.

Problémom je, že môj život, môj mozog a moje telo sú ponorené do materstva našich dvoch chlapcov, ktorí vyzerajú presne ako ty. Aj keď pokojne spia a my sedíme na gauči pri pozeraní filmu, môj mozog je vždy zapnutý do režimu matky.

Rozmýšľam nad zajtrajškom; dokonca aj nad tým, čo bude o 10 rokov. Premýšľam, či budeš mať ráno prichystané oblečenie do práce. Mám obavy kvôli peniazom, našim míľnikom v živote a mlieku. Máme dostatok mlieka? Neviem prestať byť matkou. Som ňou teraz a je to fyzicky, emocionálne a duševne vyčerpávajúce.

Nechcem aby si si myslel, že už nie si tak dôležitý ako kedysi. Neviem si predstaviť svoj život bez teba a ani nechcem. Pravdou však je, že si dospelý a dokážeš robiť veci sám. Môžeš voliť a môžeš si pripraviť obed. Si oprávnený na vedenie vozidla, takže by si mal prísť na to, ako si dohodnúť návštevu lekára.

Bohužiaľ, keď prichádzaš domov z práce, si svedkom môjho najhoršieho ja. Dala som našim deťom to najlepšie. Malé tajomstvo: Niekedy, niektoré dni, neexistuje najlepšia verzia môjho ja. Proste nie.

Nemôžem sa znepokojovať tvojím zdravím, zdravím našich detí, našich psov a tým mojím. Kto si myslíš, že je ignorovaný? Nie si to ty. Nie sú to ani naše deti či psy. Keď poviem, že sa necítim dobre, že som sa nevyspala, je to preto, lebo som sa o seba nestarala.

Áno, ty mi povieš, aby som išla k lekárovi, lepšie sa stravovala, pila viac vody…ale ja som svoja posledná priorita. Viem, že to musím zmeniť a nesťažujem sa. Len vysvetľujem, že nikto nedokáže dať všetko, a ja nie som výnimkou.

Obávam sa tvojho problému s dýchaním počas spánku, tvojich alergií a kŕčov v kolenách. Znepokojuje ma Alexova vyrážka a Benov usoplený nos, ktorý sa pred chvíľou prejavil. A čo uši nášho psa? Koľko to bude u veterinára stáť?

Kým nad tým rozmýšľam, zdá sa mi, že rybička má v akváriu príliš mnoho rias a je potrebné vymeniť vodu. Pridám to k tomu nekonečnému zoznamu vecí, za ktoré sa cítim previnilo, keď sa snažím zaspať. Nič z toho nie je tvoja vina. Neobviňujem ťa a neželám si, aby si bol iný.

Robíš pre našu rodinu úžasné veci. Pracuješ viac, ako ktokoľvek iný koho poznám. Staráš sa o všetkých, vrátane mňa, a nepoznám nikoho, kto by to vedel tak, ako ty. Ľúbim ťa ešte viac, keď vidím, ako pomáhaš druhým a viem, že za to nič neočakávaš. Si najláskavejší a najmilujúcejší otec našich detí. Majú dôvod na plač, keď odchádzaš do práce. Áno, bolí to, ale vediac, že si ich vzorom, ma napĺňa láskou a hrdosťou.

Už nie som tá osoba, ktorú si si vzal pred 11 rokmi. Zmenila som sa a vyvinula sa do manželky, matky, priateľky a organizátorky. Som plánovačkou osláv a osobná nakupovačka. Som šéfkuchárkou špecializujúcou sa na kuracie nugetky a cestoviny. Som roztlieskavačka a knihovníčka. Som zdravotná sestra celý deň a celú noc.

Nič z toho by som nemenila. Nechcem iný život. Milujem ťa a milujem aj život, ktorý sme si vytvorili. Ale už nie som to spontánne, sexy zlé dievča pijúce pivo, ktoré si stretol v minulosti. Som matka. A som ňou na plný úväzok.

S láskou,

Tvoja žena.

Aj napriek tomu, že sa Laura počas tých štyroch rokov zmenila, nič neľutuje. Jej srdečné ospravedlnenie je inšpiráciou, aby sme každý deň prežili so vztýčenou hlavou a uvedomili si, že to, kým sa stávame, je lepšie, ako to, kým sme boli včera.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: inspiremore.com

You Might Also Like