Zaujímavosti

POZOR, dôležité: Otázky a odpovede k 2. kolu testovania

Ministerstvo vnútra Slovenskej republikyzverejnilo na sociálnej sieti facebook otázky a odpovede ohľadom druhého plošného testovania.

Pri vychádzaní a pohybe v červených okresoch v termíne 9. – 14. novembra bude potrebný aktuálny test. V zelených okresoch stačí negatívny výsledok potvrdený na certifikáte z testovania 29. októbra až 1. novembra.

45 ČERVENÝCH OKRESOV – ABECEDNE:

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žilina.

Pozn.: sú to okresy, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov v prvom kole celoplošného testovania dosiahol hranicu 0,7 % a viac

PRE KOHO JE URČENÉ TESTOVANIE?

Pre všetky osoby nad 10 rokov, ktoré sa budú zdržiavať v termíne 9. – 14. novembra v tzv. červených okresoch (viď vyššie). TRVALÝ POBYT NEROZHODUJE!

KDE SA DÁ OTESTOVAŤ V DRUHOM KOLE?

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odbernom mieste v červených okresoch, kde bude prebiehať testovanie, nerozhoduje trvalý pobyt. Pripravených je vyše 2700 odberných miest pre asi 1,8 milióna ľudí.
Termín: 7.- 8. november v čase 8:00 – 20:00 hod. (čas sa môže zmeniť vzhľadom na prestávky).

AKO PRECHÁDZAŤ Z ČERVENÉHO OKRESU DO ZELENÉHO A OPAČNE V TERMÍNE 9. – 14. NOVEMBRA?

– Príklad: Ak bývam v červenom okrese, idem sa testovať – buď v plošnom testovaní druhého kola v 45 okresoch (viď vyššie) v dňoch 7.- 8. novembra, alebo RT-PCR testom s dátumom od 7. novembra. S negatívnym výsledkom môžem prechádzať do zeleného okresu a zdržiavať sa v ňom.
– Príklad: Ak bývam v zelenom okrese a chcem ísť do červeného okresu v termíne 9.- 14. novembra, potrebujem negatívny výsledok antigénovho testu z druhého kola testovania, alebo negatívny výsledok RT-PCR testu s dátumom od 7. novembra.
Pozn.: Cesta na testovanie patrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania.

MÔŽEM SA ÍSŤ OTESTOVAŤ V DRUHOM KOLE, KEĎ SOM SA NETESTOVAL V PRVOM KOLE?

Určite áno. Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre tých, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, ale chcú sa ísť otestovať v druhom kole celoplošného testovania na odberných miestach v 45 červených okresoch (abecedný zoznam viď vyššie) v dňoch 7. – 8. novembra, alebo prostredníctvom RT-PCR testu.

 MAJÚ SA TESTOVAŤ AJ CUDZINCI?

Áno, na testovaní by sa mali zúčastniť aj cudzinci, ktorí sa preukážu pasom. V prípade neúčasti pre nich rovnako bude platiť zákaz vychádzania.

 PREČO NEMÔŽEM MAŤ CERTIFIKÁT Z TESTOVANIA ODFOTENÝ V MOBILE?

Zaregistrovali sme snahy o falšovanie certifikátov z prvého celoplošného testovania, a preto je kontrola ochranných prvkov na mieste. Polícia pri kontrole bude preto uznávať iba originál certifikátu. V prípade, že originálny certifikát pri sebe mať nebudete, hrozí vám pokuta vo výške 1659,- eur.

DÔLEŽITÉ – VÝNIMKY ZO ZÁKAZU VYCHÁDZANIA

Výnimka zo zákazu vychádzania platí aj pre tých, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, ale chcú sa otestovať v druhom kole. Patrí to do výnimky neodkladného zdravotného vyšetrenia. Ostatné výnimky sú dopodrobna popísané na stránke www.somzodpovedny.sk.

 UPOZORŇUJEME OBČANOV, ABY SA V PRÍPADE POZITÍVNEHO VÝSLEDKU NECHODILI OPAKOVANE TESTOVAŤ!

 

 

zdroj:Ministerstvo vnútra SR

 

You Might Also Like