Zaujímavosti

Pol milióna rokov stará zapaľovacia sviečka lámala hlavy vedcom a potom sa záhadne stratila

Všetko začalo v roku 1961, keď majitelia obchodu s drahými kameňmi hľadali nejaké nová náleziská v oblasti Coso Mountains v Kalifornii. Okrem rôznych nerastov sa im podarilo nájsť tiež jeden naozaj zvláštny artefakt.

 Pri podrobnejšom skúmaní predmet vyzeral ako štartovacie sviečky, alebo iné podobné mechanické zariadenia. Bol to vlastne porcelánový valec obložený medenými krúžkami. Analýza pomocou röntgenu ukázala, že vo vnútri zariadenia sa nachádza magnetická tyč a tiež je tam látka, ktorá nebola nikdy presne identifikovaná.

Čo ale bolo na celej veci najzvláštnejšie, bola staroba predmetu. Geológovia označili približný vek „sviečok“ na 500 000 rokov. Pôvodne bol tento artefakt ukrytý hlboko na dne mora. Hlavná otázka však je, ako sa mohlo toto zariadenie v danej dobe vôbec objaviť. Kto ju vytvoril a za akým účelom?

Nikdy sa to nedozvieme. Skôr, než mohli prebehnúť ďalšie výskumy, objekt jednoducho zmizol. Stratil sa okolo roku 1969 a od tej doby zostalo len niekoľko zachovaných fotografií. Dnes je tak artefakt z pohoria Coso považovaný za jeden z dôkazov o vyspelých civilizáciách, ktoré na Zemi žili dávno pred ľuďmi. Avšak dôkaz, ktorý fyzicky nikto nevidel a asi už nikdy neuvidí. Takže opäť zostáva len veriť, či neveriť.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like