Život

Plávala v bazéne a zrazu si niekto všimol vrecko na jej bruchu. Čo sa stalo potom, nečakal nikto…

Nedostatok tolerancie a taktu u ľudí ma nikdy neprestane udivovať. Vydáš sa a všetci sa hneď pýtajú: „A kde sú deti?“ Nakoniec dieťa porodíš a ďalšia otázka: „O druhom nerozmýšľaš?“ Alebo to slávne: „Si taká chudá, nebodaj si chorá?“, „Prečo si sa dala ostrihať na krátko, máš zdravotné problémy?“, „Ty nič nepiješ, snažíš sa otehotnieť, však?“

Zoznam takýchto hlúpych, otrasných a besných otázok by som mohla spisovať do zajtra. Ale dnes naša redakcia vám chce porozprávať príbeh o dievčati so vzácnym ochorením, ktorú nedávno postavili pred ťažkú situáciu na verejnom mieste.

Američanka Jade Hugs má len 23 rokov a už spoznala horkú chuť života. Faktom je, že keď mala 17m rokov, tak jej diagnostikovali vážne ochorenie gastrointestinálneho traktu. Keď už nemohla znášať hroznú bolesť, ktorá ju v noci prebúdzala, tak sa rozhodla pre odstránenie časti čreva.

Od tých čias nosí Jade stomické vrecká – špeciálne prispôsobenie a upevnené na jej bruchu, do ktorých odchádza stolica.  „Operácia úplne zmenila môj život, zvykla som si nosiť so sebou náhradné oblečenie, vrecko, vlhčené obrúsky, kamkoľvek som šla.“

Jedného dňa sa zachcelo Jade zaplávať si v bazéne. Vtedy k nej prišla asi 50 ročná žena a povedala, veď „jej vrecko, trčiace z brucha, straší deti.“ „Myslíš si, že je to normálne, ísť do bazéna?“ – sarkasticky sa opýtala žena. Okrem toho, urážlivá podišla k záchranárovi a požiadala ho, aby vyviedol dievčinu, ktorá svojim vzhľadom odpudzuje ostatných.

Našťastie, záchranár bol dobrodušný človek a povedal dievčine, aby ignorovala hlúpe komentáre. Avšak dievčina bola v rozpakoch, či ostať v bazéne, pretože tá žena stále na ňu poukazovala prstom.

Jade zvyčajne nosí plavky s vysokým sedom, aby nepriviedla niekoho do rozpakov, ale v ten deň boli v práčke. „Tá žena nevie, čím som si prešla za posledných 6 rokov. Našťastie, mám rada svoje vrecko i svoje telo. Ono mi umožňuje žiť každý deň, bojuje s infekciou, pomáha srdcu biť a pulzovať krvi. Je mi jedno, čo si o mne myslia druhí.“

Čoskoro Jade čaká ďalšia vážna operácia. Želáme jej veľa zdravia a sme hrdí na to, že statočne znáša predsudky druhých.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like