Zaujímavosti

Obrovský ľadovec sa odtrhol v Antarktíde. Vedci hovoria o strašných dôsledkoch…

Larsen C – donedávna jediný celý ľadovec v Antarktíde. Bohužiaľ, v júli tohto roku sa začal rozpadávať vo veľkosti asi 6000 m2. Svojou rozlohou je teda 4x väčší ako Londýn, len si to predstavte!

Vedci predpovedajú rôzne následky tohto javu, ale navyše tam boli objavené neznáme stvorenia. Nemožno povedať, že sa stalo niečo nepredvídané. Vedci už viac ako 10 rokov sledovali trhliny ľadovca Larsen C. od roku 214 sa proces zrýchlil a vznik nového obrieho ľadovca bol záležitosťou blízkej budúcnosti. Dôvodom je globálne otepľovanie, ktoré vytvára nielen nové trhliny na ľadovcoch ale aj nové jazerá.

„V tejto fáze nevieme, či sa v tejto oblasti nachádza nejaké oslabenie, napríklad, či oceán nepodmýva šelfový ľadovec zdola alebo bol tento zlom nevyhnutný,“ hovorí Chris Burstad.

Nový ľadovec môže patriť do prvej desiatky, aj keď sa nedá porovnať s najgigantickejšími monštrami v Antarktíde. V súčasnosti nepredstavuje zvláštne nebezpečenstvo, no neskôr ho môžu prúdy a vetry preniesť na sever, kde ohrozí prepravu.

Vedci z Veľkej Británie varujú, že keď sa celý tento ľadovec zničí, hladina svetového oceánu sa zvýši až o 10 cm! Rastúca hladina vody bude predovšetkým ohrozovať ostrovy a štáty s dlhými pobrežiami. Podľa nich to bude jedna z najmohutnejších udalostí v dejinách ľudstva.

Teraz ale prejdime k zaujímavejšiemu objavu. Rozptýlený ľadovec odhalil nový ekosystém. Vedci našli pod ľadom neznámych tvorov; na ploche 5 800 km2 boli vo vode nájdené živé bytosti, ktoré boli pod ľadom asi 120-tisíc rokov.

S výskumom sa však nemôže začať ihneď, pretože skupina expertov sa tam zhromažďuje vždy až po niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov. Takže najbližšia expedícia je naplánovaná na marec 2019. Vedci dúfajú, že do tej doby tieto živé organizmy nezmiznú.

Niektorí vedci už začali panikáriť, pretože nie je známe, čo v sebe môžu ľadovce ešte skrývať. Je možné, že v ich hĺbke sa nachádzajú nielen nevídané stvorenia, ale aj rôzne vírusy a choroby, na ktoré ľudstvo nie je pripravené.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like