Zdravie

Obkladáte si na verejnom WC dosku papierom? Robíte chybu

Ak ste verili všeobecnému presvedčeniu, že ak si navrstvíte papier na verejnej toalete ochráni vás proti baktériám, ste na veľkom omyle.

Tak sa priznajte. Kto z vás si obkladá dosku na verejných toaletách papierom? Obložiť dosku na záchodoch toaletným papierom, aby sme si sadli „na čisté“. Najmä dámy túto taktiku praktizujú veľmi často. Toaleťákový štít ale prináša viac škody ako úžitku.

Ako je to možné? Jednoducho.

Idete naproti baktériám

V skutočnosti je bezpečnejšie nedávať na dosku vôbec nič. Väčšina ľudí predpokladá, že toaletná doska je pokrytá miliónmi baktérií. Pritom je navrhnutá tak, aby sa to nestalo.

Sú to najmä ženy, ktoré si často na dosku pokladajú vrstvu toaletného papiera, aby zamedzili priamemu styku s misou. Táto taktika má ale úplne opačný efekt, než by ste čakali. Plastová doštička má hladký povrch bez textúry. Pre baktérie je ťažké sa na ňom uchytiť. Čo je pre nich naopak úplne vyhovujúci povrch, je práve toaletný papier. S každým spláchnutím sa baktérie rozvíria v priestore WC a na štruktúrovaný toaletný papier sa prichytia ako prvý. A tak je ich práve na ňom najviac v celej kabínke. Z tohto dôvodu sa tiež neodporúča do papiera smrkať, alebo si s ním utierať tvár. Tak čo? Ešte si ho tam budete dávať?

To najlepšie čo môžeme urobiť, aby sme sa ochránili je dôkladne si umývať ruky s mydlom aspoň 20 sekúnd pod prúdom horúcej alebo studenej vody. Pri odchode z toalety sa pokúste nedotýkať rukami dverí ani ničoho v miestnosti. Použite radšej bok, lakeť alebo nohu, ktorá je ukrytá pod vrstvou oblečenia.

 

 Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like