Život

„Mal som s otcom skvelý vzťah, až kým sa nedostal do väzenia.“ – príbeh chlapca, ktorý prelomil mlčanie.

Desperate man in jail crying out loud

Predstavte si, že ste dieťa, jeden z vašich rodičov je kriminálnik a váš kontakt s ním je obmedzený na krátke návštevy vo väznice každý týždeň a 10 minútový rozhovor cez telefón.

1 štvrtina z milióna detí vo Veľkej Británii má jedného z rodičov vo väzení, ale je to téma, o ktorej sa v spoločnosti príliš často nehovorí a taktiež deti sú v tomto smere prehliadané. Nový BBC dokumentárny film sa snaží zamerať na skúsenosti detí z dvoch rodín, ktorých otcovia sedia vo väzení. Mladý 11-ročný futbalista Flynn mal len štyri roky, keď išiel jeho otec do väzenia pre trestné činy súvisiace s drogami.

Povedal: „Väzenie nie je pekné miesto pre človeka, má vysoké múry, ostatné drôty a všetky dvere sú zamknuté. Myslím, že otec by bol rád so mnou. Nikdy ma nevidel hrať futbal v skutočnom futbalovom zápase. Najhoršia vec na tom, že tu otec nie je je tá, že vždy ma potešil, keď som bol smutný a taktiež sme zvykli všetko robiť spolu. To len ukazuje akí sme blízki.“

Flynn sa točí pri rôznych činnostiach, aby videá raz mohol ukázať otcovi, keď bude prepustený aby videl, čo zameškal. Napríklad natočil to, ako stratil zub, alebo ako si rozbaľuje darčeky na narodeniny.

„Mal som s otcom skvelý vzťah, no po tom, čo išiel do väzenia, zmenilo sa to.  Majú ho prepustiť o 12 rokov,  pravdepodobne obchodoval s drogami.“

„Môj najlepší kamarát mi nahrádza vlastného otca, ale chýbajú mi objatia od otca. Normálne nikomu o tom nehovorím, pretože sa bojím, že by ma ľudia súdili a ja by som si nedokázal urobiť nových priateľov. Prajem si, aby ľudia pochopili, že nie všetci ľudia vo väzení sú zlí. Častokrát sa mi sníva, že ho prepustili a on ma zobúdza. No nikdy sa to nestane. Naša mama prináša všetku radosť a šťastie do nášho domu. Snažím sa o ňu starať a dávať jej extra lásku, keďže otec je jej manžel a ona ho teraz nemá pri sebe. Najlepšia vec na mojej rodine je, že sa všetci podporujeme navzájom a prekonáme to spoločne. Moja rada pre ľudí, ktorí majú člena rodiny vo väzení je, že o ňom rozprávajte iným ľudom. Ja rád rozprávam o mojom otcovi.

14-ročná Flynnova sestra Maisie počíta dni odkedy bol jej otec zatknutý.

„Jedno zo siedmych detí má jedného rodiča vo väzení kvôli nejakému trestnému činu ale nikto o tom rozprávať nechce. Keď otca zatkli všetko išlo dole z kopca. Z populárneho dievčaťa sa zo mňa stal smutný a depresívny človek, ktorý nič nerobil.“

Maisie sa vyjadrila, že rada nosieva otcove oblečenie, pretože jej chýba. Talin otec je vo väzení jeden rok, a očakáva sa, že ho pustia o tri roky po tom, čo bol usvedčení z daňových únikov.

11-ročné dievča z Londýna má dokonca vlastný blog, ktorý venuje svojim myšlienkam o to, aké je to mať odsúdeného rodiča.

„Keď môj otec vyjde z väzenia, budem mať 14 rokov. Nemá izbu, má celu, a musí tráviť veľa času sám, ale vystavil si moje listy okolo svojej posteli. Kamošom som povedala, že otec má problém s daňami a oni povedali, že okradol vládu o peniaze. Vo väzení nemáte telefón, tak mi otec telefonuje každých 10 minút za deň.“

„Mám povolené byť s otcom dve hodiny každé dva týždne, vonku musíte čakať strašne dlho dokonca aj keď prší. Prehľadávajú nás kvôli drogám vo vreckách a dokonca ich hľadajú aj vo vlasoch. Pri stretnutí je medzi nami stôl a otec nemá povolené objať ma.

Nechcem byť v preplnenej miestnosti plnej dozorcov, ktorí mi nedovolia, aby som s ním bola sama. Akoby som nemohla byť viac s mojím otcom. Boli sme najlepší priatelia, cez týždeň sme spolu trávili väčšinu času. Spím v otcovej šatke, objímam ju, a v mysli mu prajem dobrú noc.“

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: mirror.co.uk

You Might Also Like