Život

Kvôli menopauze som skoro prišla o rozum a takmer aj o manžela. Toto svami dokážu narobiť hormóny…

Couple man and woman having conflict concerning alcohol drinks while spending free time at home. Blond wife screaming at her husband and touching him. Quarrel concept.

Keď 41-ročná Rebecca Jones začala prechádzať menopauzou, jej symptómy ju prinútili mysliac si, že prichádza o jej manžela. A neskôr si bola istá, že prichádza aj o vlastný rozum… Zatiaľ čo môj manžel pokojne spal, potichu som vzala jeho mobil a snažila sa nájsť dôkaz.

‚Určite má s niekým aféru.‘ pomyslela som si, ako som scrolovala jeho mobilom. ‚ Určite tu musí byť nejaký dôkaz.‘ chcela som dokázať, že ma môj manžel 23 rokov podvádzal napriek faktu, že 42-ročný Patrick mi nikdy nedal žiadny dôvod, aby som naše manželstvo nepovažovala za šťastné. Máme spolu 3 deti – 22-ročnú Hollie, 18-ročného Benjamina a 14-ročného Thomasa.

Napriek tomu som bola úplne presvedčená, že niečo nie je v poriadku. O rok neskôr som pochopila, že som bola voči nemu nefér a celé toto sa dialo kvôli menopauze, ktorou som prechádzala. Moja menštruácia vždy prebiehala načas a v pohode. Taktiež ako aj ostatné ženy som si aj ja prechádzala stavmi pred menštruáciou, kedy som bola nervózna a občas nepríjemná, ale nikdy to nezašlo do extrému. Pred 9 rokmi sa to však zmenilo, a ja som mala chvíle, kedy som veľmi plakala a zrazu som bola šťastná.

Tieto symptómy sa iba zhoršovali. 1 týždeň v mesiaci som sa cítila úplne mizerne. Bola som plná pocitov bezcennosti. Zvažovala som rozvod a chcela som odísť od detí. V moje hlave išla stále tá istá veta dookola „zaslúžia si niekoho lepšieho, bolo by im lepšie bez mňa…“ a podobne.

Vždy keď som sedela v aute a mala som pred sebou tehlovú stenu, mala som chuť do nej napáliť auto. Stále som plakala a aj keď som sa snažila Patrickovi vysvetliť ako sa cítim, pozeral sa na mňa veľmi šokovane.
Občas sa stávalo, že som sa stávala nekontrolovateľne nahnevaná. Dokonca ma vedelo úplne vyviesť z miery, keď niekto žuval jedlo. Divné na tom bolo, že ostatné 3 týždne v mesiace som bola úplne v pohode, bola to zase moje staré JA, ktoré si robilo srandu zo seba.

5 rokov sa doktori snažili zistiť, kde je chyba. Zistila, že to nie je nič fyzické, nie je to žiadna endiometrióza alebo niečo podobné. Snažili sa mi predpísať antidepresíva, no nič nezabralo. Napokon ma odporučili zájsť za konzultantom, ktorý mi vyvolal falošnú menopauzu injekciou. Potom som prežila najhorší týždeň môjho života. Musela som si v robote zobrať dovolenku a taktiež to urobil aj Patrick. Strávila som 7 dní v slzách, neschopná rozprávať.

Potom nasledovalo ešte niečo horšie, konzultant mi navrhol podstúpiť hysterektómiu, aj napriek tomu že som mala iba 40 rokov, lenže bola to moja posledná šanca ako sa vrátiť späť do normálneho života. Videla som, čo prežívala moja mama, keď prechádzala týmto obdobím, no pomyslela som si, že predsa len medicína sa posunula za tých 20 rokov.

Operáciu som mala v máji 2016 a išla som na ňu s úžasnými pocitmi a nádejou, že všetko bude ako predtým. Konečne sa budem môcť cítiť ako predtým. A tak sa aj stalo, uzdravovala som sa rýchlo a cítila som sa super.

Lenže po 14 dňoch sa moja nálada drasticky zhoršila, nemala som žiadnu energiu a ledva som dokázala konverzovať. Plakala som, kričala som. No neprišiel žiadny koniec, nebolo to nič ako stavy, ktoré som mávala pred menštruáciou a pri ktorých som vedela, že za pár dní skončia. Raz som otvorila chladničku, stála som pred ňou a tupo som do nej pozerala, neschopná sa rozhodnúť čo uvarím. Alebo som umývala riad a pustila som nôž. Predstavte si, že len tento malý čin dokázal so mnou urobiť to, že som hystericky plakala hodiny.

Všetci ma strašili, že počas menopauzy sú najhoršie návaly tepla a mali celkom aj pravdu. No tie boli nič v porovnaní so strachom, že prichádzam o rozum. Začalo to spomínaným presvedčením, že ma Patrick podvádza. Vždy keď prišiel z roboty, nedôverčivo a tvrdo som sa naňho pozerala, kričala som naňho: „ako si nám to mohol urobiť?“ Strávila som hodiny pozeraním toho, čo má v telefóne, až po históriu toho, čo si pozerá na internete. Našla som tam akurát toto: „Ako mám pomôcť mojej žene, ktorá prechádza menopauzou?“

Bola som vystrašená a osamelá. Bála som sa ísť do obchodu. Nedokázala som to urobiť.  Deti sa o mňa báli a nevedeli čo je so mnou. A ja som nemala ani energiu usmiať sa na ne, či niečo im povedať. Pozerala som sa na osobu v zrkadle, ktorá stále vyzerala rovnako, a napriek tomu som ju nedokázala spoznať. Každý deň som mala pocit, že strácam kúsok seba a nedokázala som tomu zabrániť.

Doktorka chcela počkať, predtým ako by som šla na HRT, ako si budem dať vedieť rady s týmto stavom. A ja som si rady dať nevedela…

O pár týždňov neskôr, Patrickov šéf, riaditeľ nemocnice, kde som mala byť operovaná, sa ho opýtal, ako sa mám. „Fyzicky sa má dobre, ale psychicky je na tom veľmi zle.“ Povedal Patrick. Patrickov boss mu odporučil špecialistu, známeho ako „Môj doktor menopauzy“, ktorý na klinike práve začal pracovať. Celé to malo prebiehať súkromne a aj to niečo stálo, lenže ja by som obetovala všetko.

„Chcem, aby ste mi povedali všetko,“ povedala doktorka Newson jemne pri našom prvom stretnutí, a tak som jej cez slzy všetko vyrozprávala. Nakoniec iba povedala, že som nepovedala nič, čo by ju šokovalo, pretože toto všetko boli prejavy menopauzy a dokáže mi pomôcť. Rozplakala som sa ešte viacej. Konečne tu bol niekto, kto ma poskladá dokopy a dokáže, že neprichádzam o rozum. Vysvetlila mi, že podstúpim HRT, no liečba bude trvať dlhšie, kým sa dostaneme cez rôzne prekážky.

Dala mi istý gél a šla som domov.  Po 4 dňoch sa na mňa Patrick široko usmial a povedal: „Dnes si neplakala. Cítim, akoby tu bola pri mne iná žena… presnejšie tvoje staré ja. Žena, ktorá milujem smiech a vtipy a ktorá hlavne verí svojmu manželovi. Nikdy by som ťa nepodvádzal.“

A ja som si uvedomila, že to viem. Akoby ma mohol podvádzať a predsa by po tom všetkom ostal pri mne a podstúpil všetko so mnou?  Po roku sa cítim super. Bojím sa premýšľať nad tým, čo by sa stalo, pokiaľ by som nespoznala doktorku Newsonovú.  Zachránila nielen moje manželstvo ale hlavne život.

Fakty o menopauze

  • Dve tretiny žien prechádzajúcich menopauzou potvrdzuje, že pociťujú návaly tepla a potia sa v noci. Taktiež ďalšími symptómami sú nespavosť, sucho vo vagíne a infekcie močových ciest.
  • Niektoré ženy pociťujú psychické zmeny – depresiu, úzkosť, únavu a nedostatok energie.
  • Priemerný vek, kedy ženy postihuje menopauza, je v Anglicku 51 rokov, celosvetovo sa to pohybuje od 45 rokov do 55 rokov.
  • Čo vám môže pomôcť prekonať menopauzu sú napríklad rôzne relaxácie, zmena životného štýlu, menej kofeínu, alkoholu, dostatočný spánok, vyvážená strava či pravidelné cvičenie.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: mirror.co.uk / bigstock.com

You Might Also Like