Život

Hrdina, ktorý počas holokaustu zachránil pred smrťou 669 detí, nemal ani tušenie, že sedí medzi nimi. Sledujte jeho reakciu!

V roku 1939, v predvečer druhej svetovej vojny, urobil mladý britský maklér Nicholas Winton niečo skutočne odvážne. Riskoval svoj život, aby úspešné zachránil 669 židovských prevažne detí z Československa počas holokaustu tým, že zabezpečil ich bezpečnú cestu do Británie.

 

Sir Nicholas Winton George bol britský maklér humanitárnych pracovníkov. Aj keď bol skutočný hrdina, nikdy o tom nehovoril. O 50 rokov neskôr však jeho žena našla v podkroví ich domu album s fotografiami a menami detí, ktoré zachránil.

Sir Nicholas obdržal v roku 2003 titul člena Najvznešenejšieho radu Britského impéria, ktorý mu bol daný kráľovnou Alžbetou II. Pri preberaní vyznamenania dokonca skromne poznamenal, že bol iba v správnom čase na správnom mieste a pokorne priznával, že jeho snaha by nebola nič platná, bez ochotnej pomoci jeho priateľov v Anglicku.

Zomrel 1. júla 2015 vo veku 106 rokov, no prežil plnohodnotný život a zapísal sa do histórie ľudstva ako hrdina, na ktorého sa nikdy nezabudne.

V roku 1988 bol pozvaný ako člen publika do televízneho programu s názvom To je život.

Starý muž nemal ani najmenšie tušenie, že tí, ktorých ešte ako deti zachránil svojím hrdinským činom, sedia vôkol neho. Pozrite si video, ktoré zachytáva moment, kedy si to konečne uvedomil. Nezabudnite si prichystať papierovú vreckovku.

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like