Zaujímavosti

AKTUÁLNE! Premiér Matovič ruší veľké množstvo opatrení, otvoriť chce takmer všetko

Tento krok nazval „Sulíková pasca“. Informoval o tom na sociálnej sieti facebook formou statusu.

 

Celý príspevok tu:

OTVÁRAME DIVADLÁ, KINÁ A KOSTOLY
… alias Sulíkova pasca

Zrejme ste postrehli, že som stredu strávil rokovaniami so zástupcami škôl, reštaurácií, fitnesscentier, športových klubov, divadiel, kín a cirkví … lebo ich služby k nášmu životu potrebujeme,)

Všetkým týmto dotknutým subjektom bolo pred mesiacom pri uzavretí avizované, že k ich opätovnému otvoreniu príde až potom, keď 7-dňový kĺzavý median na Slovensku dosiahne hodnotu 500 (zjednodušene to znamená, že denne budeme mať cca „len“ 500 nových pozitívne testovaných).

V týchto dňoch sa 7-dňový kĺzavý median pohybuje okolo 2000, čo znamená, že všeko spomenuté by malo byť zatvorené ešte poriadne dlho. Napriek tomu som toto stretnutie s názvom „Ako spolu prežijeme zimu“ zvolal a predstavil som im plán – ako sa postaviť osudu – ako vieme spoločnými silami všetky dotknuté prevádzky otvoriť už od pondelka 30. novembra.

Plán som pracovne nazval Komunitné testovanie. Pointa spočívala v tom, že spomenuté subjekty spoločne s asistenciou Ozbrojených síl a Policajným zborom by cez víkend 28.-29.11. a potom každé tri týždne pomohli zorganizovať víkendové pretestovanie svojich klientov, veriacich, žiakov a ich rodín. Štát by zaplatil náklady na testy, ochranné pomôcky a zdravotníkov. Dotknuté subjekty by pridali organizáciu a dobrovoľníkov ochotných pomôcť.

Otvorením všetkých doknutých prevádzok by sme, samozrejme a bohužiaľ, výrazne zhoršili pandemickú situáciu, ALE spoločnými silami by sme každé tri týždne testovaním počet pozitívnych prípadov opakovane zrazili do ako-tak normálu … a takto by sme „Spolu prežili zimu“. A ľudia by mohli zájsť do svojej obľúbej reštiky, fitka, či divadla. Všetky deti by mohli chodiť do školy.

LENŽE, to by sa nemohol niekto v Dubaji nudiť a jedným statusom spod slnečníka všetko zničiť. Bohužiaľ, Richard Sulík, vyhlásil plán na Komunitné testovanie za hlúposť a tým celý tento projekt – s cieľom otvoriť všetky dotknuté prevádzky od 30. novembra – definitívne pochoval.

Richard spod slnečníka odkázal (úmyselne ignorujúc cieľ 500 pri 7-dňovom kĺzavom mediane), že by sme všetko mali otvoriť a zároveň písal, že máme počúvať vedcov a odborníkov. Lenže, tí vedci a odborníci zároveň tvrdia, že síce môžeme postupne otvárať prevádzky v tých okresoch, kde bude situácia ako-tak pod kontrolou, ale zároveň nie skôr, ako získame situáciu na celom Slovensku pod kontrolu (najmä preto, lebo systém nemocníc máme len jeden).

To znamená, že Richard spod slnečníka zprvej odsabotoval plán na celoplošné Komunitné pretestovanie a následné celoplošné otvorenie všetkých dotknutých prevádzok. Zbrklým hejtom, s cieľom zapáčiť sa školám, reštauráciám, posilkám a spol … uzavrel všetky školy, reštaurácie, posilky a spol do svojej pasce, Sulíkovej pasce, z ktorej niet najbližšie mesiace reálneho úniku … lebo na Slovensku neexistuje epidemiológ samovrah, ktorý by sa mu teraz podpísal za ich otváranie, bez plánu, ako otvorením zhoršenú situáciu následne korigovať do „normálu“.

A mne je to ľúto. Ubližovať spod slnečníka takto ťažko strádaným majiteľom reštaurácií, fitiek, žiakom a ich rodičom, kňazom a veriacim, hercom a ich divákom, športovcom a obyčajným ľuďom, ktorí sa na ich výkony radi pozerajú, nie je fér. Hrať sa na ich záchrancu a v skutočnosti im zničiť jedinú cestu k normálnemu životu, nie je fér. Je úplne najľahšie len kritizovať, mudrovať a ničiť a neponúknuť žiadnu epidemiologicky bezpečnú alternatívu. Kto na toto nezodpovedné správanie doplatil? Dlho a ťažko skúšaní ľudia.

ps1. PRIZNANIE. Najťažšie obdobia počas 7 mesiacov tejto vlády sú pre mňa časy, kedy to opäť na Riša príde. Prišlo to na neho v apríli, kedy dennodenne hejtoval všetko, čo sme robili s argumentom, že „vraždíme ekonomiku“ – v skutočnosti – podľa Eurostatu sme mali najnižší pokles domácej spotreby, keďže sme si ochránili zdravie ľudí a tí sa cítili bezpečne a míňali akoby ani kríza nebola. Dáta ukázali, že sa mýlil, nedokázal si to priznať.

Prišlo to na neho pred mesiacom, kedy vyhlasoval, že „robíme chybu, že počúvame tých virológov“, že vírus zásadne zoslabol, že nám nezomierajú ľudia … nuž, Rišo mŕtvych máme požehnane a stovky ich ešte pribudnú.

Prišlo to na neho teraz a nie je to veru nič príjemné. Ťažká doba jak fras, potrebujete ťahať spolu … a on sa zrazu, tak kamarátsky, miesto pomoci vám rozhodne hrdzavou dýčkou medzi rebrami verejne ľúbivo špárať. Najtrapnejšie na tom však je, že na Ústredný krízový štáb pošle miesto seba 5 svojich ľudí, tí všetko odhlasujú, ale následne ich spod slnečníka zaprie a všetko je naopak. Rovnako je dosť trápne, že s plánom Komunitného testovania žiakov a ich rodičov v školách prišiel jeho minister školstva na koaličnú radu, ale teraz je to zrazu hlúposť.

Neviem dokedy sa dá takto fungovať „spolu“ … lebo koalícia, ktorá má za úlohu čistiť špinu od podlahy a navyše robiť mimoriadne ťažké rozhodnutia v čase pandémie, musí ťahať dôsledne spolu a nie si robiť takéto trápnučké naschvály. Tri strany si to nerobíme, SaSka opakovane. Viem, že toto isté robil Rišo Radičovej a všetci vieme, ako to dopadlo a do bodky sa naplnil môj odkaz z tabuľky v parlamente „Euroval bude a k tomu Fico ako bonus“. Všetci dúfame, že teraz nemá rovnaký plán.

ps2. OSPRAVEDLNENIE. Ospravedlňujem sa Vám ľudia, ktorí ste mali nádej, že spolu vymyslíme plán, ako z bludného kruhu von a dokážeme Vaše prevádzky otvoriť už od 30. novembra. Ďakujem Vám za ochotu prísť, diskutovať a hľadať riešenia ako plán na Komunitné testovanie zrealizovať. Avšak na takú veľkú vec potrebujem plnú podporu všetkých koaličných partnerov, lenže strana SaS prstami svojho predsedu Sulíka odmietla plán vedúci k otvoreniu Vašich prevádzok od 30. novembra podporiť, lebo je to vraj hlúposť.

Napriek tomu, som sa na včerajšom zasadnutí konzília epidemiológov, virológov a verejných zdravotníkov pokúsil dostať zo Sulíkovej pasce aspoň „prevádzky“, kde je z dotknutých prevádzok najmenšie riziko šírenia ochorenia Covid-19. Predložil som preto návrh, aby sme od pondelka 16. novembra mohli otvoriť divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50% kapacity ich priestorov. Po zvážení všetkých za a proti, som takýto súhlas konzília získal a som tomu veľmi rád, lebo „nielen z chleba je človek živý“. Rovnako sa podarilo dostať do návrhu konzília otvorenie posiliek a plavární pre športové kluby, zatiaľ však maximálne do 6 ľudí ako pri iných „telovýchovných“ prevádzkach. Taktiež sa uvažuje nad umožnením nižších profesionálnych líg. Verím, že návrhy konzília dostanú na zasadnutí Pandemickej komisie dnes od 11h podporu prítomných,)

ps3. VEREJNÝ PRÍSĽUB. Samozrejme naďalej platí môj verejný prísľub Sulíkovi, že ak príde do nedele s plánom, ktorý zníži do 30. novembra 7-dňový kĺzavý median na Slovensku pod 500 (čo som chcel práve mojim plánom Komunitného testovania dosiahnuť) … okamžite mu prenechám vedenie nášho boja s Covid-19. Realisticky sa však obávam, že žiadny taký plán SaSka ani Sulík nemá a ani nebude mať, lebo ak zavrhol masívne testovanie, tak mu v talóne zostáva len lockdown a to je presný opak toho, čo ľuďom sľubuje. Obávam sa, že sa miesto plánu, ako to dosiahnuť, uchýli k spochybňovaniu konzília („tlachaniny bez akýchkoľvek dát“) a k spochybňovaniu samotného 7-dňového medianu.

… Rišo, robiť poctivú politiku vyžaduje schopnosť postaviť sa aj za ťažké rozhodnutia v ťažkej chvíli. Ďakujem, že si odolal aspoň pokušeniu sabotovať aj celoplošné pretestovanie, ktoré zásadným spôsobom zmenilo vývoj pandémie (kým Rakúsko, Poľsko a Maďarsko narástli od spustenia testovania o 180-200%, my sme sa vrátili plus-mínus na rovnakú úroveň ako pred testovaním = rast 0%). Verím, že sa konečne naučíš držať spolu s nami ostatnými z OĽANO, SME RODINA a ZA ĽUDÍ. Veľmi by sme si to všetci, úprimne, priali … a Slovensko to potrebuje“ uviedol premiér Matovič na facebooku.

 

 

zdroj:Igor Matovic

 

You Might Also Like