Zaujímavosti

14 pravidiel etikety, o ktorých nevedieť je hanba. Číslo 7 bolo pre mňa objav

Nepoznať pravidlá etikety v súčasnom svete je veľká hanba. Samozrejme, môžeme s istotou povedať, že nič nie je na svojom mieste a to, čo platilo pred 50 rokmi, je už zastaralé. V každej spoločnosti platia nejaké hranice správania sa, bez ohľadu na skutočnosť, že žijeme v slobodnom svete, kde každý rozhoduje o tom, ako bude žiť.

 

Pravidlá správnej etikety

 1. Nesušte dáždnik otvorený

Nemalo by sa sušiť dáždnik otvorený, keď ste v kancelárii, alebo na návšteve. Je potrebné ho zložiť a dať do špeciálneho boxu na dáždniky, alebo zavesiť. Urobíte tak dobrý dojem na kolegov alebo priateľov a budete sa vyhýbať prekážkam.

 1. Nenoste tašky

Celofánové a papierové tašky sú povolené len po návrate z nákupu domov. To platí aj pre tašky zo značkových butikov. Nosiť ich potom ako súčasť kabely je nezdvorilé.

 1. Muži nenosia dámsku kabelku

Na uliciach môžeme často stretnú mladých mužov a aj zrelých mužov, ako nesú dámsku kabelku. Mnohí si mylne myslia, že je to správne, pretože tak robili v škole, aby pomohli spolužiačke s ťažkou aktovkou. Ale nie je vhodné, aby muž nosil dámsku kabelku. Mimochodom, dámsky kabát muž nesie len potiaľ, kým si ho žena neoblečie.

 1. Pyžamo a župan nie je domáce oblečenie

Domáce oblečenie – to sú nohavice, sveter, alebo šortky a tričko, alebo ľahké šaty. Mali by byť pohodlné a slušné. Župan a pyžamo sú určené len na raňajší príchod do kúpeľne a večer na odchod z kúpeľne do spálne.

 1. Kabelku nepokladajte na kolená

Ak ste na návšteve alebo v reštaurácii, nepokladajte kabelku na kolená alebo na bok stoličky. Malú elegantnú kabelku môžete položiť na stôl, väčšiu kabelku zaveste na operadlo, alebo položte na podlahu. Pánska aktovka sa vždy musí položiť na podlahu.

 1. Zložte klobúk i rukavice

Ženy nemusia skladať panamský klobúk a rukavičky, keď sú v interiéri, ale nesmú mať klobúky a palčiaky.

 1.  Pravidlo 13 ozdôb

Málokto pozná fakt, že podľa medzinárodného protokolu množstvo ozdôb nesmie prekročiť číslo 13, vrátane manžiet. Pamätajte si: na vrch rukavíc sa nedáva kruh, ale náramok môže byť. Čím je bližšie k noci, tým drahšie šperky sa môžu nosiť. Počas dňa chodiť von s briliantami alebo zlatými šperkami sa považuje za zlý bontón.

 1. Kto je bližšie, je aj prvý

Všetci vedia, že dámy majú prednosť. Ale toto pravidlo sa nevzťahuje na výťah – prvý vždy vchádza muž, ale vychádza ten, kto je bližšie k dverám.

 1. Miesto v automobile

V automobile sa považuje za najprestížnejšie miesto za vodičom. Toto miesto vždy zaujme žena a muž si sadne vedľa nej. Keď vychádza z auta, muž je povinný podržať dvere a podať žene ruku. V prípade, že muž sedí za volantom, žena by mala zaujať miesto za ním.

 1. Veci, ktoré by sa mali držať v tajnosti

Existuje niečo, o čom by nemali všetci vedieť. 9 vecí by sa malo držať v tajnosti: vek, príjem, životné problémy, vieru, liečenie, milostný život, darčeky, úspechy i neúspechy. Je neslušné o tom hovoriť, ale taktiež sa na to pýtať.

 1. Oslovujte „Vy“

Neznámych alebo málo známych ľudí, ktorí dovŕšili 12 rokov a viac vždy oslovujeme „Vy“. Dokonca aj k tým ľuďom, ktorých dobré poznáte, v práci im vždy vykajte a tykajte, keď ste sami.

 1. Zakázané témy

Keď ste na nejakej spoločenskej akcii, alebo sa nachádzate vo veľkej skupine ľudí, nedotýkajte sa takých tém ako je náboženstvo, politika a peniaze. Ak sa vás niekto opýta, koho ste volili, alebo koľko stalo vaše oblečenia, zmeňte hlas alebo dajte jemne najavo, že sa o tom nechcete baviť.

 1. Naučte sa klopať

Ak vaše dieťa už narástlo a začalo bývať vo svojej izbe, naučte sa klopať. Nezáleží na tom, či máte dcéru alebo syna, oni tak ako vy, potrebujú svoj priestor.

 1. Pri hľadaní svojho miesta

Ak prídete do divadla alebo kina, tak na svoje miesto treba ísť tvárou k sediacim a nie zadkom. Okrem toho, prvý vždy ide muž.

Bolo by skvelé, keby sa všetci držali pravidiel etikety. Zdieľajte zaujímavé a potrebné informácie so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!

zdroj: takprosto.cc

 

You Might Also Like